strom Blog Moje práce Výstavy Překlady a korektury Další Kontakt O mně


301   
(přístupů od 17.11.2021)

DOMOVSKÁ STRÁNKA

    strom Blog Zdravotní poradna Oční poradna Vědomý dotyk Zdravé mňamky Ceník    

OČNÍ PORADNA

  • co všechno ovlivňuje naše vidění aneb rady a tipy jak se zdravěji chovat ke svému zraku
  • co můžeme dělat pro to, aby naše děti brýle nepotřebovaly, a nebo až co nejpozději
  • cvičení a techniky pro zlepšení zraku
  • tematický prožitkový cyklus Škola zdravého vidění
* * * * *

Patříte už i Vy do poloviny naší populace, která trpí nějakou oční vadou?

Cítíte, že se vám zhoršuje zrak? Pálí vás oči, slzí, rudnou, jsou unavené? Nepomáhají oční kapky?

Potřebujete už i Vy brýle nebo čočky? Nebo dokonce opět silnější?

Nechcete se smířit s tím, že budete až do konce života brýlemi nebo kontaktními čočkami omezováni a na laserovou operaci nechcete nebo nemůžete jít?

Dá se s tím něco dělat přirozenou cestou? Dobrá zpráva je, že dá. Ale záleží jen na hlavně Vás a na Vašem přístupu. I pokud se zatím necítíte nemocní, ale zhoršuje se Vám zrak nebo potřebujete již brýle na čtení, Vaše tělo tím dává vědět, že něco v něm není v harmonii a rovnováze a je nejvyšší čas něco změnit. Kvalitu vidění si můžete minimálně zlepšit nebo postupně zcela uzdravit i Vy a není podstatné, kolik je Vám let.

Jak pracuji?

V rámci individuální konzultace rozebereme společně Váš životní příběh, Vaše zvyklosti pracovní, stravovací, stresy, způsob reakcí na různé situace, ukážeme si, co všechno ovlivňuje zrak a kvalitu vidění, čím si (často i nevědomě) ubližujeme, co nám a očím naopak prospívá a čím si můžeme pomoci. Poradím Vám určitá cvičení a techniky, individuálně laděné, které můžete praktikovat ke zlepšení vidění, nabídnu tipy, jak upravit jídelníček, aby podporoval zdravější funkci Vašich očí. Během dalších sezení se můžeme více věnovat některé z oblastí a můžeme se společně naučit vybraná cvičení a uvolňovací techniky.

Každý máme svou individuální cestu. Někomu bude stačit zlepšení stávajícího stavu, někdo však může chtít pokusit se o skutečné uzdravení zraku přirozenou cestou a rozhodne se pro hlubší cestu do svého nitra. Pro takovéto zájemce o hlubší poznávání sebe sama nabízím Školu zdravého vidění. Pracovní kruh, kde se budeme v rámci několika setkání hlouběji věnovat různým způsobem (prožitkové techniky, různá cvičení a uvolňovací techniky, meditace, společné sdílení,...) oblastem souvisejícím s viděním a pracovat společně sami na sobě. Mít znovu zdravé/zdravější vidění je cesta, na které vás ráda budu provázet.


 

Můj příběh:

Své první brýle jsem dostala před 42 lety. Čím víc jsem svým očím ubližovala, tím víc se postupně zhoršovalo vidění a dioptrie narůstaly.

První brýle byly zpočátku slabé, jen na tabuli a na televizi. Tak, jak jsem postupně čím dál více ubližovala svým očím, dioptrie narůstaly, až jsem skončila u krátkozrakosti kombinované s astigmatismem, celkem 6,5 D. Ubližovala jsem hodně si z nevědomosti a neznalosti. Téměř všechno, co zdravému vidění ubližuje a očím nedělá dobře (kromě kouření), jsem si vyzkoušela sama na sobě:

Když jsem před 7 lety objevila různá cvičení, vydržela jsem několikrát měsíc dva; hned však nebyly vidět velké změny, a tak jsem to vzdávala jsem, aniž bych si uvědomila, že 35 let ubližování očím mnoha způsoby nespravím najednou a po krátkém cvičení a několika meditacích. Tím spíš, když jsem některé nešvary vesele dělala dál. I můj přístup a motivace k samotné práci na sobě nebyly tehdy těmi nejvhodnějšími. Neznala jsem v té době nikoho, komu se podařilo brýle odložit, s kým bych se poradila. Než jsem si našla určitý systém, ne vždy byla pro mne práce s očima natolik důležitá, abych si na ni našla pravidelně čas, navíc v době, kdy to vyhovuje mým očím, ne mně (tzn. někdy pozdě večer, když mi vybyde chvilka poté, až udělám kupu tzv. „nezbytné“ práce).

Dnes brýle potřebuji minimálně a mnohem slabší. Nevidím sice dokonale, ale mnohem lépe než dříve.

Trvalo mi několik dalších let, než jsem se odhodlala k radikálnějším změnám ve svém životě. Přečetla jsem několik knih o zdravém vidění, vyzkoušela několik systémů práce s očima, několik cest ke zdravému vidění. Z každého jsem si vzala něco pro sebe. Přestože jsem si před lety nedokázala představit, že někdy něco bych bez brýlí mohla dělat, dovolila jsem si brýle odložit a přehodnotit situace, kdy je opravdu potřebuji. Uvědomila jsem si také, že při mnoha činnostech jejich používání bylo jen zlozvykem. Pokud je to nezbytně nutné, například při řízení auta, v horších světelných podmínkách, v kině nebo v divadle a při čtení not používám dnes krátkodobě slabé brýle.

Na mé cestě ke zdravějšímu vidění se mi zlepšila nejen zraková ostrost, ale i prostorová orientace, periferní vidění, vidění za šera, rozšířilo se mi vnímání sebe sama i světa kolem sebe, objevila jsem živou stravu (raw food) a její benefity pro mé tělo, detoxikaci, různé druhy vědomé práce s tělem i s emocemi, uvolňování napětí, poznala jsem zajímavé lidi, kteří mi pomohli a pomáhají. Pracuji na sobě dále. Vím, že pokud to pro mne bude prioritou, mohu vidět ještě jasněji a ostřeji a také zdravěji než dříve.

Pokud Vás moje cesta zaujala a chtěli byste i Vy udělat něco pro to vidět lépe přirozenou cestou, napište mi. Pokusíme se společně najít pro Vás tu nevhodnější cestu...